V rámci tejto aktivity je plánované vzdelávanie a výcvik zamestnancov štátnych inštitúcií kompetentných v oblasti boja proti nelegálnemu nakladaniu s CBRN materiálmi (CBRN špecialistov a príslušníkov zásahových jednotiek) v Slovenskej republike a na Ukrajine, za účelom zlepšenia úrovne ich vedomostí a zručností v tejto oblasti.
Vzdelávanie a výcvik je naplánované ako 8 kurzov pre 20 slovenských špecialistov, 2 kurzy pre 20 slovenských príslušníkov zásahových jednotiek, 5 kurzov pre 20 ukrajinských špecialistov, 1 kurz pre 20 ukrajinských príslušníkov zásahových jednotiek, 3 spoločné kurzy pre 20 slovenských, 10 ukrajinských a 2 nórskych CBRN špecialistov.
V rámci tejto aktivity bude taktiež zrealizovaných 5 intenzívnych kurzov anglického jazyka pre 20 ukrajinských špecialistov.
Taktiež je plánovaný spoločný seminár pre predstaviteľov prokuratúry a súdnictva Slovenskej republiky a Ukrajiny. Seminár prebehne na území Slovenskej republiky a je naplánovaný pre 25 slovenských a 15 ukrajinských predstaviteľov prokuratúry a/alebo súdnictva.
Cieľovými skupinami Aktivity 5 - Vzdelávanie a výcvik sú zamestnanci inštitúcií kompetentných v oblasti boja proti nelegálnemu nakladaniu s CBRN materiálmi zo Slovenskej republiky, Ukrajiny – CBRN špecialisti, príslušníci zásahových jednotiek, prokurátori, sudcovia, predstavitelia nórskych kompetentných inštitúcií.
Pre širšiu odbornú verejnosť budú zorganizované semináre o problematike nelegálneho nakladania s CBRN materiálmi pre súkromné spoločnosti zaoberajúce sa legálnym nakladaním s CBRN materiálmi v Slovenskej republike. Plánované sú 3 semináre po 15 účastníkov.
Sieťovacie kurzy slovenských a ukrajinských CBRN špecialistov
Prijímateľ zorganizoval 3 sieťovacie kurzy zamerané na budovanie spoločných kapacít a kontaktov v oblasti CBRN bezpečnosti medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Všetky tri kurzy sa konali v okrese Michalovce v termínoch 03. – 05. apríla, 15. – 17. apríla a 17. – 19. apríla 2024. Za Slovenskú republiku sa kurzov zúčastnili zástupcovia oddelení Košice a Prešov odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality, zástupcovia úradu hraničnej a cudzineckej polície, Kontrolných chemických laboratórií civilnej ochrany MV SR, Hasičského a záchranného zboru, Úradu verejného zdravotníctva SR a Kriminálneho úradu finančnej správy SR. Za Ukrajinu sa na kurzoch zúčastnili zástupcovia ukrajinských projektových partnerov – Medzinárodného výskumného centra pre zmierňovanie CBRN rizík, Štátnej hraničnej stráže Ukrajiny a Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Obsah sieťovacích kurzov bol zameraný na problematiku CBRN materiálov a na manažment činností na mieste CBRN incidentu. Účelom kurzov bolo predovšetkým vytvorenie a posilnenie medzirezortných a medzinárodných väzieb, zdieľanie najlepších postupov a skúseností, poskytnutie prehľadu o aktuálnych trendoch a výzvach v danej oblasti a podpora porozumenia dôležitosti globálnych problémov a spolupráce pri ich riešení a súčasťou kurzov boli aj praktické ukážky špecializovaných kapacít zapojených slovenských inštitúcií. Sieťovacích kurzov sa zúčastnilo 89 predstaviteľov vyššie spomenutých inštitúcií.
Odborné semináre o problematike nelegálneho nakladania s CBRN materiálmi
Prijímateľ zorganizoval 3 odborné semináre o problematike nelegálneho nakladania s CBRN materiálmi, za účelom všeobecného zvyšovania povedomia o CBRN bezpečnosti, najmä medzi pracovníkmi súkromného sektora, ktorí v rámci výkonu svojich pracovných činností legálne nakladajú s CBRN materiálmi. Jeden celodenný seminár sa konal dňa 19. apríla 2024 na východnom Slovensku v okrese Michalovce a zúčastnilo sa ho 15 pozvaných hostí ( zo súkromných spoločností US Steel Košice, TMS International Košice a HUMA-LAB Apeko a z katedry jadrovej a subjadrovej fyziky Univerzity P. J. Šafárika) a dva semináre boli zorganizované v Bratislave v dňoch 25. a 26. apríla za účasti 30 pozvaných hostí (jeden deň pre Národný bezpečnostný úrad SR a druhý deň pre Slovenskú akadémiu vied, Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskú technickú univerzitu, SOS Team Slovakia, NDB, s.r.o. a Akra Clean, s.r.o.). Účelom týchto seminárov bolo zvyšovanie povedomia o nelegálnych aktivitách s CBRN materiálmi, ako aj poskytnutie komplexného porozumenia potrebám orgánov činných v trestnom konaní v CBRN oblasti a poskytnutie platformy na zdieľanie skúseností a overených postupov medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a zástupcami súkromného sektora alebo špecifického štátneho sektora (v prípade NBÚ).
Spoločný seminár pre prokuratúru
V termíne 20. – 22. mája sa v regióne stredného Slovenska konal prijímateľom zorganizovaný spoločný seminár pre predstaviteľov prokuratúr Slovenskej republiky a Ukrajiny. Cieľom tohto seminára bolo predovšetkým nadviazanie profesionálnej justičnej spolupráce v reálnych prípadoch CBRN incidentov na cezhraničnej slovensko-ukrajinskej úrovni. Hlavnou náplňou seminára boli odborné diskusie a prednášky, zdieľanie osvedčených postupov získaných v trestnom konaní a praktické ukážky postupov slovenskej polície pri riešení CBRN incidentov. Jednou z nosných praktických aktivít tohto seminára bol aj simulovaný súdny proces nadväzujúci na trestné stíhanie neoprávneného nakladania s CBRN materiálmi s cezhraničným prvkom. Seminára sa zúčastnilo 25 slovenských a 15 ukrajinských špecialistov prokuratúr.
Kurzy CBRN bezpečnosti pre príslušníkov zásahových jednotiek Policajného zboru
Prijímateľ zorganizoval dva špecializované kurzy CBRN bezpečnosti pre príslušníkov zásahových jednotiek Policajného zboru. Obsah týchto dvoch kurzov, ktoré sa konali v regióne stredného Slovenska v termínoch 13. – 15. mája 2024 a 03. – 05. júna 2024, bol zameraný na problematiku koordinácie a kooperácie zasahujúcich zložiek v prípadoch vysoko profilových CBRN incidentov s prítomnosťou nebezpečného páchateľa, so špeciálnym zreteľom na bezpečnosť zasahujúceho personálu. Účelom kurzov bol praktický nácvik špecializovaných činností zásahových zložiek Policajného zboru vo vzťahu k páchateľom CBRN trestnej činnosti, k miestu činu kontaminovanému CBRN materiálmi a nácvik spolupráce zasahujúcich zložiek. Kurzov sa zúčastnilo spolu 40 príslušníkov zásahových jednotiek Policajného zboru.
Odborné kurzy pre príslušníkov Policajného zboru
V priebehu mesiacov máj a jún 2024 bolo v rámci implementácie projektu zrealizovaných 8 špecializovaných kurzov pre 160 policajtov odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality. Kurzy boli organizované vo forme testovacej verzie akreditovaného špecializovaného policajného vzdelávania na odhaľovanie a dokumentovanie CBRN trestnej činnosti. Hlavným cieľom zorganizovanej vzdelávacej aktivity bolo prehĺbenie teoretických vedomostí policajtov špecializovaného útvaru na boj s CBRN trestnou činnosťou, ako aj zdokonalenie praktických skúseností pri používaní detekčnej techniky a prostriedkov osobnej ochrany počas simulovaných modelových situácií CBRN incidentov. Obsahom kurzov boli okrem teoretických prednášok a diskusií aj prezentácie prípadových štúdií jednotlivých organizačných zložiek odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality a praktický výcvik špecializovaných činností polície na mieste CBRN incidentov.