Otváracia a záverečná konferencia projektu – obidve konferencie budú hosťované prijímateľom grantu na území Slovenskej republiky.
Cieľom otváracej konferencie je predovšetkým zdieľanie cieľov a zámerov projektu s medzinárodnými organizáciami ako Interpol, Europol a IAEA (Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu), ale aj identifikácia a prepojenie všetkých relevantných partnerov v oblasti CBRN bezpečnosti a ochrany.
Cieľom záverečnej konferencie je formálne ukončenie projektu a prezentácia dosiahnutých cieľov pred medzinárodnou komunitou.
Otváracia konferencia projektu
Projektoví partneri v termíne 17. - 19. januára 2023 zorganizovali v Grand hoteli Permon v Podbanskom otváraciu konferenciu projektu. Išlo o hlavné otváracie podujatie projektu, ktorého zámerom bolo predovšetkým zdieľať ciele a zámery projektu, ako na národnom, tak aj na medzinárodnom fóre a tiež identifikovať a prepojiť všetky relevantné subjekty v oblasti CBRN bezpečnosti a ochrany. Pozvanie na otváraciu konferenciu prijali zástupcovia všetkých relevantných zložiek Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, ako aj Kriminálneho úradu finančnej správy. Konferencie sa okrem zástupcov vyššie uvedených inštitúcií zúčastnili aj Správca programu „Dobré spravovanie / Cezhraničná spolupráca“ – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, zástupcovia Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva na Slovensku a Veľvyslanectva Spojených štátov amerických, ako aj príslušníci polície Českej republiky, Maďarskej republiky, Portugalska, Rumunska, Francúzskej žandarmérie a zástupcovia Ministerstva energetiky Spojených štátov amerických (programu pre odhaľovanie a potláčanie pašovania jadrových materiálov) a Jadrového regulačného úradu Rumunska.
Základné ciele konferencie boli naplnené, keďže projektovým partnerom sa úspešne podarilo spropagovať ako samotný projekt a jeho zámery, tak aj problematiku CBRN bezpečnosti vo všeobecnosti a taktiež boli počas konferencie úspešne identifikovaní a prepojení jednotliví stakeholderi na úseku boja proti CBRN kriminalite.
Dostupné prezentácie:
Záverečná konferencia projektu
Slovensko-ukrajinská hranica má necelých sto kilometrov, ale jej význam pre Európsku úniu je mimoriadne veľký. Je vstupnou bránou do Schengenského priestoru. Čo raz prejde touto hranicou, môže skončiť v ktorejkoľvek krajine Európskej únie. Týka sa to aj nebezpečných CBRN materiálov. A práve zabezpečenie čo najlepšej ochrany slovensko-ukrajinskej hranice pred hrozbou nelegálneho nakladania s nebezpečnými CBRN materiálmi bolo cieľom projektu Triglav. Úlohou slovenských a ukrajinských bezpečnostných zložiek je zabrániť nelegálnemu nakladaniu s CBRN materiálmi a chrániť tak životy a zdravie obyvateľov celej Európskej únie. Toto úsilie si vyžaduje úzku spoluprácu slovenských a ukrajinských špecialistov, profesionálne vybavenie, ako aj kontinuálny výcvik a vzdelávanie bezpečnostných CBRN expertov. Projekt Triglav – Posilnenie boja proti CBRN hrozbám na slovensko-ukrajinskej hranici implementovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality v partnerstve s Nórskym úradom radiačnej a jadrovej bezpečnosti a ukrajinskými subjektmi - Medzinárodným výskumným centrom na zmierňovanie CBRN rizík, Štátnou hraničnou strážou Ukrajiny a Bezpečnostnou službou Ukrajiny.
Dňa 09. 04. 2024 implementáciu projektu partneri vyhodnotili počas záverečnej konferencie a výsledky projektu prezentovali pred medzinárodným plénom za účasti zástupcov z Nórska, Ukrajiny, Veľvyslanectva USA, Medziregionálneho inštitútu pre výskum kriminality OSN, Francúzska, Portugalska, Litvy, Rumunska, Maďarska, Moldavska, Estónska a Nemecka. Na konferencii sa za Slovenskú republiku zúčastnili zástupcovia Hasičského a záchranného zboru, Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, viacerých zložiek Policajného zboru (PZ), Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, Finančnej správy Slovenskej republiky, Kriminálneho úradu Finančnej správy, Slovenskej informačnej služby, Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.